Na úvodní stránku

Benefiční cestovka do Malého Tibetu slaví 10 let

TAMeK

2017-01-18

Zajímavosti

Přečteno: 1584

Komentářů: 0


Díky dlouhodobým vazbám s komunitou Malého Tibetu, nabízí organizace Brontosauři v Himálajích možnost zažít Himálajskou kulturu autenticky, originálně a osobně.


První cestu uspořádala v roce 2008 a letos v létě pošle účastníky do Malého Tibetu po desáté. V rámci dobrovolnictví je možné naprosto splynout s tamními obyvateli, můžete se naučit základy buddhismu nebo tibetské medicíny v tamním klášteře, sportovní limity pokořit v rámci Benefiční Himálajské výzvy nebo si změřit své improvizační dovednosti v rámci cesty Jugar. Za pomoc může účastníkům poděkovat sám 14. Dalajláma, s kterým jsou každoročně pořádány audience. Účastníci Benefiční cest mohou svou účastí vyjádřit postoj k nedávnému odklonu Česka od otázek lidských práv a odkazu Václava Havla.

"Cítím jako svou povinnost usilovat o přežití odkazu Václava Havla. Jsem rád, že mi v tom pomáháte svou nezištnou pomocí dětem z Malého Tibetu" sdělil Jeho Svatost 14. Dalajláma skupině Čechů, která pomáhala s organizací Brontosauři v Himálajích v průběhu července 2012. "Jsem rád, že díky vzájemné pomoci si udržujeme naše přátelské vazby" Dalajláma následně dodal.
Organizace Brontosauři v Himálajích podporuje v rozvoji školu ve vesnici Mulbekh (Malý Tibet, sev. Indie) a je jedinou českou organizací, jejíž rozvojový projekt spolufinancuje 14. Dalajláma. Za Dalajlámovu podporu předal v listopadu 2011 Václav Havel Dalajlámovi poděkování. Brontosauři v Himálajích jsou pobočným spolkem Hnutí Brontosaurus a v Malém Tibetu usilují o podporu vzdělávání, rozvoj vztahu ke kulturním tradicím a ekologii.
Do Malého Tibetu je možné vyrazit pomáhat jako dobrovolník vyučovat děti, pomoci na stavbě, realizovat libovolný vzdělávací projekt nebo rozvíjet dovednosti školního vedení. Ne! jvíce dobrovolníků jezdí pomáhat v průběhu léta. Různé dobrovolnické pozice jsou však vypsány po celý rok.
Benefiční kurz buddhismu je 14 denní cesta v rámci, které je možné se během pěti dnů naučit meditační techniky a význam buddhistické filozofie. Kurz probíhá v malebném klášteře v odlehlé vesnici Mulbekh zcela výjimečně. Absolvováním kurzu se totiž podpoří tamní škola.
Tamní školu je možné podpořit také v rámci Benefiční Himálajské výzvy. Jedná se o 14 denní sportovní cestu do Malého Tibetu, na které je možné objevit kulturní krásy Malého Tibetu, vyrazit na motorce k ledovcovému jezeru, sjet na raftu řeku Indus, zameditovat si ve svaté jeskyni, zdolat horu Stok Kangri vysokou 6200 m n. m. a navštívit podpořenou školu.
V rámci kurzu Benefiční Tibetská Medicína v malebné vesnici Mulbekh se naučíte jak vyrábět základní tibetskou medicínu přímo od tibetských doktorů Amči a seznámíte se s léčebnými metodami ve změněném stavu vědomí od místního orákula. Kurz pr! obíhá v autentické malé vesnické laboratoři a klášteru zcela o! jediněle.. Místní autority povolili realizaci, protože absolvováním kurzu podpoříte tamní školu.
Jugar je slovo používané v Indii a Malém Tibetu v moment, kdy se podaří zachránit situaci nějakou zázračnou improvizací, jejíž kreativita je za hranicemi normální představivosti. Jugar významným indickým fenoménem o kterém se říká, že bez Jugaru by se veškeré dění v Indii zastavilo. Pojeďte se v rámci čtrnácti denní cesty do Malého Tibetu od místních naučit techniku ulehčení si vlastního života, které se v poslední době úspěšně uplatnila v managementu indických společností.
Od roku 2008 pomáhalo v Malém Tibetu díky Brontosaurům v Himalájích přibližně 300 Čechů. Z mediálně známých osob absolvovali cestu David Kraus nebo Světlana Nálepková. Společně s rodinou vyrazili manželé Ivana Jirešová a Viktor Dyk s osmiletou dcerou Sofií nebo manželé Martin Bursík a Kateřina Jacques s tříletou dcerou Noemi.
Účastníci dobročinných cest mohou svou pomocí vyjádřit nesouhlas s odklo! nem české politiky od otázek lidských práv a odkazu Václava Havla. Cesta za pomocí do Malého Tibetu je činem, který ukáže že čechům za vztazích s lidmi s tibetským etnikem záleží, protože ještě nedávno jsme měli stejný osud. Účastníci svou pomocí mohou jednak ovlivnit životy lidí z vesnice Mulbekh, ale zároveň přispějejí k přežití odkazu přátelství 14. Dalajlámy a Václava Havla, které ovlivnilo životy lidí na celém světě.
Škola Spring Dales Public School byla založena 1992 obyvateli vesnice Mulbekhu, kteří chtěli zajistit vlastním dětem kvalitní vzdělání v blízkosti jejich domova. V roce 2008 nastoupil do školy ředitel Tsewang Norboo s vizí vdechnou škole nový život. Vytvořil obsáhlý rozvojový plán pro období 2011-2021, který zlepší kvalitu vzdělávání a navýší kapacitu školy na 350 dětí.
Ředitel Norboo chce, aby děti byly vyučovány moderními vyučovacími metodami podle učení 14. Dalajlámy, aby nové školní budovy byly postaveny tradičními stavebními technikami, aby no! vý školní kampus byl energeticky závislý pouze na sluneční energii a aby! škola byla vzdělávací centrem pro všechny obyvatele vesnice Mulbekh. Doposud se na rozvoj školy podařilo získat přibližně 9 milionu Kč. K rozvoji školy organizace Brontosauři v Himálajích poskytuje finanční prostředky, zajišťuje asistenci odborníků při plánování a realizaci rozvoje a pomoc od dobrovolníků.
14. Dalajláma navštívil školu Spring Dales Public School poprvé v létě 2010 na základě žádosti tamních obyvatel. Návštěva školy se mu líbila a tak následně se na základě na audience v červenci 2011 v indické Dharamsale rozhodl pravidelně finančně podporovat rozvoj tamní školy (doposud přispěl 3,4 mil Kč). Na podzim roku 2011 předal Václav Havel poděkování 14. Dalajlámovi za jeho rozhodnutí podporovat školu v Mulbekhu. A od roku 2012 se 14. Dalajláma každé léto setkává se zástupci organizace Brontosauři v Himálajích k diskuzi a potěšení se nad společným dílem. V průběhu roku 2015 je naplánována Dalajlámova návštěva ve vesnici Mulbekh, při které slavnostně otevře nov! ý školní internát a třídy.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje a vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2008
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je čtvrtek
20.06.2024