Na úvodní stránku

Brněnské stromy řeknou svůj příběh. Díky Brontosaurům

TAMeK

2012-11-21

Zajímavosti

Přečteno: 1799

Komentářů: 0


Zdarma stáhnout průvodce, nasadit sluchátka a vyrazit pátrat po tajemstvích významných stromů. To od úterý vyzkouší první lidé v Brně. Hnutí Brontosaurus totiž v tento den pod Špilberkem slavnostně otevře první stromovou audiostezku na Moravě.


Jedním z deseti zajímavých stromů, které tvůrci do svého netradičního zvukového průvodce po Brně vybrali, je právě špilberská lípa velkolistá. "Chceme, aby zdejší obyvatelé, ale i turisté poznali největší moravské město jinak, než obyčejným putováním po památkách. Také se snažíme připomenout význam stromů jako takových," řekl koordinátor projektu Martin Hnyk z Hnutí Brontosaurus. Autoři projektu se inspirovali v Teplicích, kde vznikla vůbec první audiostezka v Česku.

Před rokem proto začali vytipovávat významné stromy, které připomínají důležité historické události nebo rostou na významných místech ve městě. Některé z nich vybrali kvůli druhu, jiné kvůli tomu, že jsou významnými symboly. Do jara vytvářeli texty k jednotlivým zastavením a zjišťovali zajímavosti o vybraných stromech. "Odborné záležitosti jsme konzultovali s vedoucím ústavu dendrologie Mendelovy univerzity Petrem Maděrou. V červnu a v září jsme pak texty v brněnském studiu Českého rozhlasu nahrávali," uvedl ! Martin Hnyk.

Kromě něj na projektu spolupracovalo dalších šest dobrovolnic. "Do města nemusí lidé chodit jen na nákupy nebo do úřadů. Stromová stezka je podle mě úctyhodný počin, který pomůže lidem odpočinout si a zároveň ukazuje, že Brno je zelené město se stromy, které nám připomínají to důležité z minulosti," myslím si jedna z dobrovolnic Lenka Mančíková.

Princip stezky je jednoduchý. Na webu audiobrno.cz si lidé zdarma stáhnou průvodce po významných brněnských stromech. Nahrají ho do přehrávače, vytisknou mapu a mohou vyrazit na zhruba dvouhodinové putování kolem městského centra. Přestože úvodní zastavení leží před vlakovým nádražím, mohou se nadšenci na cestu vydal takřka kdekoliv. Stromová zastavení, mezi něž patří třeba takzvaný strom hrdinů, tedy platan javorolistý na Malinovského náměstí nebo jerlín japonský v sadech Osvobození, označovaný za strom milénia, tvoří dohromady kruh.

Slavnostního zahájení, které začne v parku pod Špilberkem v blízkosti Husovi! ulice v úterý šestého listopadu od šestnácti hodin, se kromě ! autorů zúčastní také zástupci vedení města, Českého rozhlasu a lidé z Nadace Veronica. "Město Brno i Nadace Veronica přispěli na vybudování audiostezky, která stála zhruba pětadvacet tisíc korun. Český rozhlas je mediální partner, který pomáhal také s vytvářením zvukového průvodce," vysvětlil Martin Hnyk. Součástí akce bude happening, při kterém tvůrci nakreslí před strom patřící do audiostezky její logo.

Napřesrok plánují autoři z Hnutí Brontosaurus vytvoření nových tras. "Spolu s dětmi z brněnských základních škol vytvoříme jejich vlastní audiostezku, která povede také kolem hřišť, prolézaček nebo cukráren. Namluví ji sami, slovy, kterým rozumí," doplnil Hnyk. Příští rok také vznikne anglická a německá verze zvukového průvodce.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje a vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2008
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je čtvrtek
23.05.2024