Na úvodní stránku

Nové video o.s. SANANIM - Jak je to s užíváním alkoholu v mateřství?

TAMeK

2013-12-25

Různé

Přečteno: 1039

Komentářů: 0


Alkohol a mateřství -- to je nové téma dlouhodobé spolupráce o. s. SANANIM a společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s., které bylo zvoleno pro svou mimořádnou závažnost. "Nadměrná konzumace alkoholu je vždy nebezpečná, ale pokud k ní dochází u ženy během těhotenství, je to nezodpovědné zejména k dítěti, které se ještě neumí bránit," vysvětluje dr. Martina Richterová Těmínová, odborná ředitelka o. s. SANANIM.


Před některými škodlivými látkami dokáže nenarozené dítě ochránit placenta. Alkohol k nim však nepatří, prochází totiž placentou přímo do krve nenarozeného dítěte, které tak může mít v některých případech dokonce jeho vyšší hladinu v krvi než matka, protože nevyvinutý organismus potřebuje na odbourávání mnohem víc času. U alkoholiček pak hrozí riziko, že dítě bude postiženo tzv. fetálním alkoholovým syndromem.

Jak první vzniklo informační video (dostupné na www.sananim.cz, nebo na serveru youtube: http://www.youtube.com/watch?v=zJu-l8OtJhk), které nabízí pohled přední odbornice na tuto problematiku. PhDr. Ilona Preslová v něm hovoří o alkoholu ve vztahu k otěhotnění, těhotenství, porodu i kojení a zároveň poskytuje i základní praktické rady.

Téma alkoholu ve vztahu k mateřství bude zahrnuto i do dlouhodobého projektu K-LEE-DECK, který se soustředí na snižování rizik spojených s užíváním alkoholu nejen na letních festivalech a bude i součásti aktivit na sociálních sítíc! h.

Projekt K-LEE-DECK
Za šest let spolupráce o. s. SANANIM a Plzeňského Prazdroje, a.s., na projektu K-LEE-DECK se podařilo posílit bezpečnost návštěvníků letních festivalů zejména nabídkou testu na alkohol zdarma a dalšími preventivními opatřeními. Služba se stala známou a vyhledávanou a stovkám návštěvníků festivalů pomohla kontrolovat užívání alkoholu tak, aby se po jeho skončení bezpečně dopravili domů. Rozšíření aktivit o další důležité téma přispěje ke splnění dlouhodobého cíle, kterým je posilování povědomí o zodpovědné konzumaci alkoholu.

Občanské sdružení SANANIM
Poskytuje pomoc lidem ohroženým drogami a jejich blízkým. Vzniklo v roce 1990 a dnes disponuje sítí programů a služeb, které tvoří komplexní systém prevence, léčby, doléčování a resocializace. Svou činností vyvrací stále značně rozšířený mýtus, že závislosti se nelze zbavit, a napomáhá odstranit stigmatizaci související s užíváním drog, která je v poskytnutí efektivní pomoci často zcela zby! tečnou překážkou.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje a vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2008
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je čtvrtek
28.05.2020